Az utóbbi időben nagyon sok szülő szembesül azzal a problémával, hogy a gyerekei sokat válogatnak, nem akarnak zöldségeket, gyümölcsöket enni, inkább csak gyorskajákat, készételeket, hamburgert, chipset, csokit, jégkrémet ennének egész nap…
Rengeteg az elhízott gyerek, már fiatalon megmutatkozik a mozgásszegény életmód következménye. Ennek a megállítása nemcsak esztétikai szempontból fontos. Azért, hogy megóvjuk gyerekeinket az elhízástól, a civilizációs betegségekről, ideje kezünkbe venni az irányítást!
Tudom, hogy ez nem egy egyszerű feladat.
A berögzült rossz szokásokat nemcsak felnőttként, de gyerekkorban is nagyon nehéz megváltoztatni. Sok energiával jár, és igen fájdalmas! Szóval nem egyszerű feladat, ezért kell az, hogy minél előbb, minél kisebb korban változtassunk rajta. Szóval állj neki, és fokozatosan vezesd be az új, jó szokásokat, és hagyjátok el a régi rossz szokásokat. Magyarázd el neki, hogy miért fontos az, hogy foglalkozzon az egészségével, mert ő nem is gondol rá, hogy milyen veszélyei lehetnek, ha nem kapja meg a szervezete a szükséges tápanyagokat.
Szóval akkor, hogy mit tegyél?
Összefoglaltam 7 pontban, hogy hogyan tudod segíteni, hogy elinduljon az egészséges élet irányába:
#1 Ne vegyél egészségtelen kajákat! Válassz helyette egészséges alternatívát!
Ha nincs otthon nasi, akkor nem tud hozzájutni. Sőt, be tudjátok szabályozni azt is, hogy mikor kaphat (pl. hétvégenként). Ilyenkor választhat 1-2 fajtát, amit aztán be kell osztania az egész hétre.
Csökkentesd le a só és cukorbevitelt, a feldolgozott élelmiszerek rengeteg rejtett cukrot, sót tartalmaznak, alaposan nézd meg az összetevőket, mert a só megköti a vizet, ami pedig magas vérnyomáshoz vezet.
Csökkentsd az egyszerű, gyorsan felszívódó szénhidrátokat, ezek csak üres kalóriák, helyettük tápláló, rostban, vitaminban gazdag ételeket válasszatok.
Csökkentsd a transzzsírokban gazdag ételeket, ne adj félkész, előre csomagolt ételeket, mert ezek csak üres kalóriák, egészségtelenek, nem táplálók.
Válassz egészséges nassolni valókat:
készítsetek egészséges gyümölcsös süteményt, de jó választás az almachips zöldségchips, diákcsemege, olajos magvak.
Ha szívesen kipróbálnátok egy kezdő 3 napos mintaétrendet, kattints a linkre.
#2 Kínáld fel minden étkezéshez zöldéget, gyümölcsöt!
Néha csak a tálaláson, díszítésen múlik, hogy felkeltsük a kíváncsiságát.
Csipegessetek zöldség és gyümölcstálakból, ilyenkor mindig kínálj fel neki egy olyat, amit nem szeret, lehet, hogy időközben változott az ízlése.
Csempészd be a zöldségeket úgy, hogy nem látja, pl. krémlevesbe, zöldségkrémbe, zöldséges krumplipürébe, zöldségfasírtba.
Egyen rendszeresen, 3 óránként, reggelizzen mindig valami táplálót, egészségeset, amivel be tudja indítani az anyagcserét. Lehetőleg teljes kiőrlésű szendvicshez próbálj ki minél többféle zöldségkrémet, pl. cukkinikrémet, padlizsánkrémet, karfiolkrémet, de lehet bármilyen más zöldségből. 1-2 szelet jó minőségű sonkával, valamilyen zöldséggel.
Ha az édeset szereti, jó minőségű müzlihez válasszatok valamilyen házi joghurtot, gyümölcsöt, gyümölcslevet.
Az ebédnél és a vacsoránál is törekedjetek arra, hogy változatos legyen, sok zöldséggel. A szendvicsekhez és főétkezésekhez mehet minél több zöldség. Apránként, próbáljon ki mindig valamit, de nem kell erőltetni sem. Tűzzetek ki minden napra valami új, zöldségfélét, de szuper választás lehet a sült zöldség valamilyen mártogatóssal.
Ha egész nap, rendszeresen, egészséges, tápláló ételeket eszik, akkor nem fog sokat enni este vacsorára, anélkül, hogy éhes maradna.
#3 Igyon sok vizet!
Minél előbb ki kell iktatni a cukros, szénsavas üdítőket, mert rengeteg cukrot tartalmaznak még a 100%-os gyümölcslevek is! Helyette igyon tiszta vizet, házi limonádét, ízesítetlen gyümölcsteát. Ha nehezen tudod rávenni a folyadékfogyasztásra, tippeket találsz a következő, folyadékfogyasztásról szóló kisokosban!
#4 Csináljátok együtt!
Legyen közös program a vásárlás, főzés. Menjetek ki együtt a piacra, lássa, hogy milyen alapanyagok közül válogathat, lehet, hogy előbb megkívánja a piac standjáról az ínycsiklandó gyümölcsöket, zöldségeket. Ha az ő keze munkája is benne van az egészséges étel elkészítésében, szívesebben meg fogja kóstolni.
#5 Iktassatok be minden nap 1 óra mozgást!
Ha ez a szabad levegőn történik, úgy mégtöbb pozitív, jótékony hatása lesz. Legjobb lenne, ha együtt mennétek, pl. biciklizni, görkorizni, kirándulni. Edzetek együtt egy kezdőknek szóló edzésre.
Ha nincs hozzá kedve és jönnek a kiforgások, légy drasztikus! Ha nem végzi el a feladatát, csökkentsd a képernyőidejét!
#6 Legyél következetes, kitartó!
Teljesen normális, hogy az elején lázadni fog! Az életmódváltás felnőttként sem egyszerű! Meg kell vele szerettetni ezt az újfajta, egészséges életmódot. Legyél türelmes, adj neki időt!
#7 Mutass példát!
Ami a legfontosabb! Nem elég, csak mondani, hanem látnia kell, hogy ti felnőttek is egészségesen táplálkoztok, éltek, sok tápláló ételt, zöldséget, gyümölcsöt fogyasztotok.
Minél több idő telik el és ahogy egyre gyarapszik a súlyfeleslege, egyre nehezebb lesz leadni azt. Ez az egész szervezetének, a belső szerveinek sem tesz jót, valamint megnöveli az esélyét a betegségek kialakulásának és az agyi funkciók is romlani kezdenek.
Az egész közérzete jobb az embernek, ha egészségesen táplálkozik és így hosszú távon egészséges marad.
CHILL &CHILI ÁTALAKULÁS – 6 HETES ÉLETMÓDVÁLTÓ PROGRAM KEZDŐKNEK >>
Ha további szakszerű segítségre van szükséged, nézz körbe az oldalamon >>