A pulzusszám a szívizoom percenkénti összehúzódásának a mértéke, vagyis az egy perc alatt mért szívverések száma. (ütés/perc= pbm- beat per minute)
Ébredési pulzus:
Az ébredéskor mért pulzusszám. (ez akkor a legjobb, ha magunktól ébredünk, egyből még fekvő testhelyzetben maradunk és úgy mérjük le a legkevesebb mozgással.) Ennek a megállapítása azért fontos, mert mérni tudjuk vele a fittségi szintünket és képet ad a kardiovaszkuláris egészségünkről. Ahogy az edzettség növekszik, az ébredési pulzus egyre alacsonyabb lesz. (a mérés akkor a legjobb, ha azonos időben végezzük, érdemes több napon át figyelni) Egy átlagos egészséges felnőtt ébredési pulzustartománya 60-70 bpm.
Nyugalmi pulzus:
Napközben, 10 perces relaxáció után, fekvő testhelyzetben mért pulzus érték. Ez sosem lesz olyan alacsony, mint az ébredési, egy átlagos egészséges felnőtt nyugalmi pulzusa 70-75 bpm, de a 60-100 bpm közötti érték még normálisnak mondható.
Terheléses pulzus:
Testmozgás alatt mért pulzusérték. Ennek az értékét befolyásolja a szív és keringési rendszer, az anyagcsere folyamatok, az idegrendszer állapota, valamint az aktivitás jellege, az edzés időtartama intenzitása és az edzettségi szintünk. Ez az érték a nyugalmi és a maximális érték között ingadozik, viszont, ahogy javul az edzettségünk, ennek a pulzusszám értéke egyre csökken.
Maximális pulzus:
Maximális terhelés alatt mért percenkénti maximális szívösszehúzódások száma. Ennek a mérését csak szakembert végezheti, viszont ez a terhelés nem alkalmazható szív és érrendszeri megbetegedéseknél, időskorúaknál, gyógyszeres kezelés alatt állóknál. Ennek az értékét ki is lehet számolni: férfiaknál: 220- életkor, nőknél 260-életkor, bár azért ez elég elnagyolt módszer.
Pulzuszónák meghatározása:
Regeneráló zóna: A max. pulzus 50-60%-a
Ez teljesen kezdők alapozó edzései, stresszlevezetésre jók.
Zsírégető zóna: A max. pulzus 60-70, 75%-a
Ez a zóna leginkább alkalmas a zsírégetésre, mivel könnyű, közepes intenzitású edzést takar, viszont ennél ez értéknél minimum 40 perces edzésnél indulnak be a zsírégető folyamatok. Erre alkalmas egy kiadós séta, biciklizés, vagy bármilyen más kardió edzés.
Állóképességet fejlesztő zóna: A max. pulzus 70-80, 85%-a
Alkalmas a szív és keringési rendszer kapacitásának növelésére, optimális edzési szint.
Anaerob állóképességi szint: A max. pulzus 85-92, 95%-a
Versenyteljesítmény fejlesztésére szolgál, itt az izmok gyorsan elfáradnak, emelkedik a tejsav szintje, ami savasodáshoz, izomlázhoz vezet. Itt a légzés már nehezen megy.
Maximálterheléses zóna: A max. pulzus 95-100%-a
Speciális versenyképességek, pl. gyorsaság robbanékonyság fejlesztésére jó.
Arra kell törekedünk, hogy a pulzusunkat az edzéseink alatt a zsírégető és az állóképesség fejlesztő zónában tartsuk. Ennek a figyelésére alkalmas lehet egy pulzusmérő óra. Már nagyon sok féle van a piacon, érdemes utána nézni, hogy melyik az ami árban és teljesítményben megfelel nekünk. Ha futáshoz is szeretnénk használni, akkor legyen rajta GPS, de mindenképpen a pántosat ajánlom, mert sokkal precízebb eredményt mutat, mint amelyik simán csak a csuklón mér.
Ha a pulzusmérő órád már megvan, akkor már csak egy pörgős edzéstervre van csak szükséged! Itt megtalálod!
Ha fogyni szeretnél az edzések és a pulzus megfelelő zónában tartása mellett vannak még olyan tényezők, amik meggátolhatják a súlyvesztést. Olvasd el, összeszedtem 7 pontba!
CHILL &CHILI ÁTALAKULÁS – 6 HETES ÉLETMÓDVÁLTÓ PROGRAM KEZDŐKNEK>>
Ha további szakszerű segítségre van szükséged, nézz körbe az oldalamon >>